Surfovanje, kajak i drugi vodeni sportovi daju upečatljive subjekte za fotografisanje. Uzbuđenje, prskanje, skokovi, okreti i brzina znače da su za dobijanje odličnih rezultata potrebni trud i strpljenje. Osmislili smo savete za pravljenje boljih snimaka i za štampanje rezultata nakon snimanja.
- Korišćenje sportskog režima
- Smanjivanje neželjenog zamućenja
- Korišćenje režima prioriteta zatvarača (Tv)
- Korišćenje AF zone fokusiranje
- Korišćenje brzih objektiva za snimanje akcije
- Postavke kvaliteta slike
- Snimanje subjekata u pokretu
- Prikazivanje snimanje u najboljem svetlu
Bez obzira na to da li planirate da se uputite na talase, stojite na obali lokalnog jezera ili idete na plažu, uvek budite svesni okruženja i uzmite u obzir svoju bezbednost i bezbednost ljudi oko vas. Nastavite da čitate da biste saznali više.
Da biste zaštitili fotoaparat u blizini vode i na plaži, koristite neko od namenskih vodootpornih kućišta kompanije Canon. Ta čvrsta kućišta omogućavaju vam da snimate ispod vode, do dubine od 40 metara, pa pesak i prskanje neće predstavljati problem. Kućišta takođe imaju zaptivenu dugmad kako biste mogli da pristupite svim funkcijama fotoaparata.
Veoma dobra ideja je da započnete sa potpuno napunjenom baterijom i memorijskom karticom sa dovoljno slobodnog prostora, kako ne biste morali da otvarate kućište dok ste na snimanju. Nekoliko kesica silika gela u kućištu će smanjiti vlažnost.
Ako ne planirate da ronite, koristite zonericu da biste maksimalno smanjili odblesak i zaštitni filter da biste sprečili oštećivanje objektiva peskom.
Korišćenje sportskog režima za snimanje dinamične akcije
Dinamične sportove nabolje je snimati pomoću fotoaparata koji je optimizovan za praćenje subjekata i hvatanje subjekata u pokretu. Točkić za režim okrenite na postavku Sport ili prebacite na režim SCN i izaberite Sport na LCD ekranu, ako je dostupan na vašem fotoaparatu.
Sportski režim povećava brzinu zatvarača, što pomaže pri zamrzavanju pokreta. Sportski režim takođe menja sistem automatskog fokusa (AF) fotoaparata, tako da prati subjekte u pokretu.
Za najbolje rezultate, pritisnite okidač do pola i zadržite prst na njemu da biste aktivirali fokus pre nego što subjekat dođe u idealan položaj za pravljenje snimka. Sportski režim takođe prebacuje fotoaparat na režim brzog uzastopnog snimanja, što omogućava pravljenje serije slika dok je okidač potpuno pritisnut. Ako snimate puno akcije, brze memorijske kartice većeg kapaciteta mogu da doprinesu maksimalnom povećanju broja slika koje je moguće uzastopno snimiti.
Savet: Kada koristite sportski režim, često je bolje da snimite nekoliko kadrova, pa da skinete prst sa okidača i da pronađete novi subjekat.
Smanjivanje neželjenog zamućenja: stabilizator slike
Duži zum objektivi sa stabilizatorom slike doprinose smanjenju efekta podrhtavanja fotoaparata, ali ako pomerate fotoaparat da biste pratili akciju, stabilizator slike može da bude manje efikasan. Potražite prekidač sa bočne strane objektiva; ako postoji prekidač za Režim 1 / Režim 2, izaberite režim 2. Neki objektivi se automatski prebacuju na režim 2 kada detektuju pokret pomeranja.
Brza akcija se često snima pomoću veoma kratke ekspozicije. Podesite brzinu zatvarača na 1/500 s ili veću. Za hvatanje kapi vode može da bude potrebno 1/2.000 s. Usled tempa akcije, možda nećete primetiti da se uslovi osvetljenja menjaju, a ako koristite veliku brzinu zatvarača, objektiv možda neće biti dovoljno brz za odgovarajuću ekspoziciju. Brz objektiv je onaj koji ima veći maksimalni otvor blende (mali f-broj), što propušta više svetla radi beleženja akcije uz veću brzinu zatvarača. Korišćenjem automatske ISO osetljivosti ili prilagođene funkcije za bezbednosnu promenu ISO osetljivosti doprinosi se garantovanju najbolje ekspozicije, za bolje rezultate.
Korišćenje AF zone fokusiranje
EOS
fotoaparati imaju više tačaka fokusa raspoređenih po kadru, a fotoaparat će obično fokusirati subjekat koji vam je najbliži. Da biste bili sigurni gde će u kadru fotoaparat fokusirati, probajte da izaberete manju grupu tačaka fokusa i potrudite se da one ostanu na subjektu.
Za to će vam biti potrebno malo više veštine, ali su rezultati vredni truda. Za većinu subjekata koji se brzo kreću, izbor jedne AF tačke može da oteža dobijanje oštrih snimaka, pošto će biti lakše da ta AF tačka promaši subjekat. Izbor AF tačke dostupan je samo kada je izabran neki d režima iz kreativne zone, P, Tv, Av ili M.
Korišćenje brzih objektiva za snimanje akcije
Profesionalni sportski fotografi koji koriste Canon često koriste i bele objektive iz serije L pošto pružaju velike maksimalne otvore blende i mogućnost uvećavanja udaljenih subjekata u kadru.
Izbor objektiva zavisi od toga koliko ste blizu akcije. Veća razdaljina zahteva duže objektive, ali i ekstremno širokougaoni prikaz može da predstavlja uzbudljivu alternativu.