Nije obavezno da imate namenski studio niti komplet skupih bliceva da biste pravili uglađene studijske snimke profesionalnog izgleda. Uz nekoliko jednostavnih komada opreme i prostor za snimanje, svako može da napravi osnovni studio u domu. Ovde objašnjavamo kako da uradite baš to, uz minimalnu količinu opreme i uz minimalne troškove. Usput ćemo istražiti neke od osnova studijske fotografije, kao što je korišćenje modifikatora svetla i podešavanje ekspozicije blica. Uz jednostavne veštine i pravu opremu možete da kreirate razne zadivljujuće slike, od vrhunskih portreta do prefinjenih snimaka proizvoda, mrtve prirode itd.
KUĆNI PROJEKTI
Kako da napravite kućni studio
1. Lista osnovne opreme
Jednostavna konfiguracija kućnog studija poput ove ne košta puno, a može i da se zapakuje radi uštede prostora. U suštini, pored fotoaparata potrebni su vam jedan ili dva Speedlite blica, koja možete da postavite i okidate nezavisno od fotoaparata. Postolje za svetlo je idealno, ali za držanje blica možete da upotrebite i rezervni stativ (plastično postolje koje se isporučuje sa većinom Speedlite bliceva može da se uvije u navoj na stativu). Jednostavni beli kišobran je još jedan pristupačan, ali efikasan komad opreme za dobijanje laskavog svetla. Potreban vam je način da postavite kišobran na postolje, kao što je držač kišobrana. Na kraju vam je potrebna mogućnost okidanja udaljenog blica pomoću bežičnog okidača. Osim toga, ako imate dva kompatibilna Speedlite blica, jedan možete da postavite na priključak za spoljni blic na fotoaparatu i da ga koristite za okidanje drugog. Time dobijate dodatnu pogodnost daljinskog upravljanja snagom blica odvojenog od fotoaparata. Ako vaš Canon fotoaparat ima kompatibilni iskačući blic, njega takođe možete da koristite za okidanje i upravljanje udaljenim Canon Speedlite blicevima.
2. Izbor prostora
Prostorija sa običnim belim ili bež zidom idealna je za kućni studio. Ako zidovi nisu obični, uvek možete da zakačite beli čaršav ili, još bolje, da uložite u iskačuću pozadinu poput ove. Kada birate prostoriju u kojoj ćete snimati, visoki plafon je koristan pošto vam omogućava da izdignete svetlo tako da osvetljava lice subjekta odozgo – što obično daje rezultate koji su prijatniji za gledanje. Imajte na umu da svetlost preuzima malo boje od svake površine od koje se odbija, pa ako su zidovi intenzivne boje, mogu da oboje svetlo koje pada na subjekat.
Ipak, nemojte da se ograničavate na jedan tip prostorije. Ako imate fotogenične stepenice, one mogu da budu odlično mesto za grupne snimke, dok snimanje subjekta odozgo može da pruži zaista lepe i opuštene portrete.
3. Izaberite objektiv za portrete
Objektivi sa različitim žižnim daljinama mogu da imaju znatan uticaj na izgled subjekta. Širokougaoni objektiv može da prenaglasi karakteristike lica osobe neprirodnim izduživanjem nosa i čela – naročito ako se koristi za krupne planove. Prenaglašene perspektive ponekad mogu da se iskoriste na dobar način, ali veće žižne daljine obično daju laskavije rezultate. Stoga, ako koristite zum objektiv koji se dobija sa fotoaparatom, udaljite se i zumirajte u telefoto opseg objektiva. Ako planirate da snimate mnoštvo portreta, razmislite o korišćenju namenskog objektiva za portrete. Žižna daljina od 85 mm (ili 50 mm na fotoaparatu sa senzorom sa isecanjem) smatra se savršenom za portrete zbog načina na koji beleži lice u najlaskavijim proporcijama.
4. Povećajte izvor svetla
Poput sijalice, Speedlite blic je relativno mali izvor svetla. Stoga je svetlo koje daje grubo, što kao rezultat ima oštre senke i izražen kontrast. Sa portretima ćete često želeti da prigušite svetlo kako bi blaže obasjavalo lice – modifikator će vam pomoći da to ostvarite. Slično velikom prozoru, jednostavan modifikator, kao što je kišobran ili navlaka za umekšavanje, uvećaće izvor svetla kako bi obuhvatio subjekat i nežno popunio senke.
Kišobran možete da okrenete prema subjektu ili od subjekta kako bi se svetlo odbijalo nazad ka subjektu. Za portrete je često najbolje da svetlo postavite prilično blizu lica, pošto se na taj način izvor svetla uvećava u poređenju sa subjektom.
5. Podešavanje ekspozicije i snage blica
Korišćenje blica daje vam ogromnu slobodu kada je u pitanju ekspozicija. Blic možete da podesite tako da bude snažniji od ambijentalnog osvetljenja ili tako da budu u harmoniji. Evo jednostavne osnovne postavke za ekspoziciju blica: podesite blic na ručni režim (M) i odaberite snagu – ¼ snage je dobra početna tačka. Što se tiče postavki ekspozicije, prebacite fotoaparat na ručni režim ekspozicije i brzinu zatvarača podesite na 1/160 s, odnosno na maksimalnu brzinu sinhronizacije sa blicem.
ISO podesite na 100, a otvor blende na f/8. Napravite probni snimak, pa podešavajte snagu blica dok svetlo na licu ne bude izgledalo dobro. Snagu blica možete da promenite podešavanjem izlaza ili pomeranjem svetla bliže ili dalje od subjekta.
6. Pozicioniranje blica
Jedna od najboljih stvari u vezi sa korišćenjem blica odvojenog od fotoaparata za portrete je stepen kontrole koji ta konfiguracija pruža. Mesto na koje ga postavite ima upečatljiv efekat na izgled lica.
7. Eksperimentišite sa odnosima
Ako želite da prenesete fotografisanje sa blicem na novi nivo, dodajte drugi blic i eksperimentišite sa odnosima. Probajte jedan blic da uperite ka pozadini, a drugi prema subjektu. Kada je podešen na malu snagu, zadnji blic će kreirati suptilno usmereno svetlo na pozadini. Suprotno od toga, ako pozadinsko svetlo podesite na veliku snagu, to može jarko da osvetli pozadinu i da stvori prenaglašen izgled. Naravno, takođe možete da upotrebite drugi blic da biste istakli delove subjekta. Na primer, ako ga uperite ka subjektu dok stoji iza vas, možete da kreirate primamljivo ivično svetlo po obrisima figure.
8. Koristite gelove
Ako želite upečatljive boje, probajte da dodajete gelove na blic. Te jeftine delove acetata u boji možete da postavite ispred blica i da ih koristite za nijansiranje svetla koje pada na subjekat ili da kreirate upečatljive pozadine za studijske snimke. Kada eksperimentišete sa bojama, razmislite o tome kako možete da koristite rekvizite i odevne kombinacije da biste upotpunili šemu boja, a krug boja upotrebite da biste odredili šta će najbolje izgledati. Ovde, upečatljiva plava beretka unosi sekundarni talas boje na snimak. Po kući ćete sigurno pronaći mnoštvo rekvizita i dodataka koje možete da koristite da biste povećali upečatljivost i dodali karakter portretima, a možete i sami da pravite modifikatore svetla. Naš članak sa dodacima za fotografisanje iz domaće radinosti sadrži uputstva za pravljenje navlake za umekšavanje i folijom obložene tube od čipsa. Još jednostavnije, sami možete da napravite reflektor od kartona i aluminijumske folije koji možete da koristite za odbijanje svetla Speedlite blica i uklanjanje senki sa subjekte.
Napisao Džejms Paterson
Slični proizvodi
-
Fotoaparati bez ogledala
EOS RP
Mali, lagani i intuitivni fotoaparat punog formata bez ogledala, dizajniran za putovanja i svakodnevno fotografisanje. -
Fotoaparati bez ogledala
EOS R8
Pređite na fotografiju i video u punom formatu i realizujte svoje kreativne ambicije. -
Standardni objektivi
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktni, tihi i lagani RF objektiv sa fiksnom žižnom daljinom od 50 mm i širokim otvorom blende f/1,8, savršen za realizovanje vaše kreativne vizije. -
Profesionalni blic
Speedlite 470EX-AI
Dodajte dinamično osvetljenje na EOS slike, uz snagu i preciznost.