Proizvod

Vrhunski rezultati kod budžeta sa jednim snimateljem uz Canon EOS C200

Group of people pouring coulored powder on a woman.

Filmadžija Dejvid Njuton o samostalnom snimanju „Trash the Dress“ sa fleksibilnim dizajnom modela EOS C200, malih dimenzija

Dejvid Njuton je s uzbuđenjem temeljno testirao novi EOS C200. U svom kratkom filmu „Trash the Dress“ iskoristio je pun potencijal svestranosti kamere i samostalnog snimanja: montirajući je na gimbale i dronove i maksimalno iskoristivši napredne funkcije automatskog fokusa kamere.

Dejvid Njuton kaže za sebe da je „fotograf i filmadžija. Pripadam onoj grupi ljudi koja je prešla sa fotografije na video snimanje sa DSLR fotoaparatima, dalje napredujući u skladu sa zahtevima projekata.“

Prilikom prelaska sa DSLR fotoaparata sa mogućnošću snimanja video zapisa na filmske kamere iz EOS asortimana, Njuton je vodio obuku o kamerama kompanije Canon i s nestrpljenjem je čekao da isproba EOS C200 što pre.

„Projekat je nastao tako što je kompanija Canon želela da temeljno testira model C200 i želela je da to uradi neko ko je prešao sa DSLR-a na filmske kamere. Ova kamera obuhvata dva polja: odgovara radnom procesu vrhunske produkcije potpuno uklopljenom u veliko produkcijsko okruženje, a takođe sasvim dobro funkcioniše kod samostalnih snimatelja ili kod malih ekipa, zbog svoje ergonomije.“ Ovo je, kaže Njuton, njegova oblast specijalizacije. „Uglavnom radim sam ili sa malom ekipom. Lakše se snalazim kada radim sam.“ Pošto je prethodno koristio model C200 na projektu u Dubaiju, Njuton je „već imao nekog iskustva s njim.“

Upućujući na kombinaciju kompaktnog, laganog uređaja sa ugrađenim Cinema RAW Light snimanjem visokog kvaliteta, Njutоn opisuje kameru kao „Zver koja podseća na Džekila i Hajda. Ono što mi stvarno odgovara jeste 4K interno RAW snimanje – fantastično je. To je ono što kameru srednje klase po ceni i veličini čini vrhunskom, pružajući kvalitet koji donosi samo RAW format. Navikli smo da snimamo u formatu MP4, što je ekvivalent formatu JPEG kod fotografija, uz veoma male mogućnosti doterivanja, ali sada dobijamo petnaest koraka dinamičkog opsega (iz obrađene Cinema RAW Light datoteke).“ Njuton dodatje da to isporuku visokog dinamičkog opsega čini realističnom opcijom, istovremeno povećavajući mogućnosti u postprodukciji. „Ako želite, možete da pređete na HDR radni proces. A kada radite u standardu Rec709 dobijate toliko mnogo fleksibilnosti prilikom doterivanja – i, ako smem da kažem, mogućnost vraćanja ako zabrljate (što se nikad nikom ne dešava!)“

Njuton lako prepoznaje vrednost istovremenog RAW i komprimovanog snimanja. „Imate RAW, ali imate i mogućnost da ga smanjite. Imate mogućnost za vrhunsko, a i za komprimovano snimanje. Ako pravilno podesite kameru, rezultati koje ćete dobiti u MP4 formatu su fenomenalni. Međutim, ako pravite dosta snimaka pomoću hroma-ki efekta, onda je bolje da snimate u RAW formatu zbog dodatnih podataka. Sa kodecima nižeg kvaliteta možete snimati venčanja i događaje, gde nije potrebno da generišete ogromne količine podataka i nemate zahteve za RAW obradom.“

Canon video camera in action

Više od senzora i formata za snimanje

Njuton je naročito oduševljen funkcijama automatskog fokusa modela C200. Dual Pixel CMOS sistem za automatski fokus je fenomenalan. Bila je velika promena preći sa ručnog fokusa koji smo koristili godinama na nešto što ima automatski fokus, koji zapravo možete da koristite i kojem možete da verujete.“ Ovaj sistem fokusiranja koristi prednosti ekrana osetljivog na dodir modela C200 prilikom izbora tačaka fokusa, stvarajući veoma fleksibilan sistem koji smanjuje potrebu za posebnim asistentom za održavanje fokusa.

Za situacije gde je ručni fokus neizbežan, Njuton takođe ističe funkcije Dual Pixel vodiča za fokusiranje. „Možete izabrati tačku fokusa, a zatim će se oko nje pojaviti strelice koje pokazuju da li je reč o prednjem ili zadnjem fokusu. Dakle, ako ne želite da radite sa kinematografskim objektivima sa fiksnom žižnom daljinom, ipak imate potvrdu fokusa.“ Sa EF objektivima, doduše, „ne treba vam asistent za održavanje fokusa niti treba da postavljate odvojeni sistem za praćenje fokusa. To čini kameru pokretljivijom, možete da radite dosta brže.“ Kada pomisli na vreme korišćenja DSLR fotoaparata sa video funkcijom, Njutn je zadovoljan što vidi ovaj sistem na namenskoj filmskoj kameri. „Kamere poput modela 7D Mk. Koristio sam ga izvesno vreme i lepo je to videti na filmskoj kameri.“

Group of people laughing whilst pouring coloured powder on woman

Optimizovani raspored komandi i povezivanja u kombinaciji sa prepoznatljivim sistemom menija čini rukovanje jednostavnim. „Sva dugmad je sa leve strane, a priključci su sa desne. Nijedno dugme nije na neuobičajenom mestu. Sva dugmad je grupisana. Možete raditi brzo i jednostavno, a svakome ko je snimao kamerama kompanije Canon - DSLR ili Cinema EOS kamerama - podešavanja će biti neverovatno poznata. Meniji su raspoređeni na isti način, dugmad se nalazi na istom mestu i pravilno je označena.“

Imajući u vidu donekle nepredvidljivu prirodu snimanja „Trash the Dress“, Njuton je naročito istakao kompaktnost modela C200. „Dobro je stajao na Roninu i donjoj strani drona DJI 1000 (što je zapravo gimbal montiran ispod drona) i funkcionisao je izvanredno. Takva prilagodljivost konstrukcijama otvara kreativne mogućnosti.“

Kod modernih kamera koje pružaju visoku osetljivost često postoji potreba za filtriranjem neutralne gustine, a na gimbalu ili dronu mogu biti nepraktične dimenzije i težina zaštite od svetlosti (matte box). Njutonu se dopala i interna ND opcija u deset koraka. „Ako snimate u RAW formatu i želite najbolji dinamički opseg, onda treba da koristite postavku ISO 800. Kada imate mogućnost da ostvarite zadivljujući rezultat u dva, četiri, osam ili deset koraka ND opcije, to vas poštedi mnogo napora oko pravljenja konstrukcija.“

VEOMA ME JE ZADIVILA, USKORO ĆE SE NAĆI U MOJOJ TORBI SA OPREMOM

„Veoma me je zadivila,“ zaključuje Njuton i potvrđuje: „uskoro će se naći u mojoj torbi sa opremom. Reč je se o kameri čije je korišćenje tako prijatno, a rezultati toliko dobri da, istinu govoreći, ako imate posao koji opravdava posedovanje takve vrste kamere, ne treba mnogo razmišljati. U okviru Cinema EOS asortimana, to je najsvestranija kamera. Kada radite, želite nešto što će se prilagoditi vama, umesto da vas prisiljava da se vi prilagođavate. Toliko toga se dešava prilikom snimanja, a ako možete bar malo da olakšate stvari, ostvarićete uštedu vremena. Kod produkcija nikad nema dovoljno vremena.“

Za povratak na pregled modela EOS C200 kliknite ovde

Autor James Bennett, Televisual Media UK Ltd


Povezano