Snimanje fantastičnih linija svetla koje pokazuju kretanje zvezda predstavlja izazov, ali savladavanje ove tehnike je moguće praćenjem nekoliko jednostavnih koraka. Počnite tako što ćete pronaći Severni pol, što se lako postiže pomoću aplikacije za zvezdanu kartu na smartfonu. Pozicionirajući se tako da Severni pol (ili Južni pol ako ste na južnoj hemisferi) predstavlja tačku fokusa na fotografiji i korišćenjem duge ekspozicije dobićete kružni šablon koji se formira oko centralne lokacije. Ne zaboravite, za bilo koji snimak sa dugačkom ekspozicijom važno je da koristite stativ kako bi se izbeglo zamućenje usled kretanja.
Zvezde ne emituju puno svetla, pa koristite visoku ISO vrednost (800, 1.600 ili višu) da biste dobili jasne zvezdane tragove. Napravite nekoliko eksperimentalnih snimaka pre nego što pokušate sa dugačkom ekspozicijom, pošto se sa povećavanjem ISO vrednosti povećava i količina šuma na slici.
Iako je zvezdama potrebno 24 sata da naprave pun krug na nebu, izgled zvezdanih tragova u obliku punog kruga može da se postigne sa dugačkom ekspozicijom od približno 60 do 90 minuta. Ako snimate na severnoj hemisferi, lociranje zvezde Polaris na noćnom nebu će vam pružiti referentnu tačku oko koje će izgledati da se zvezde okreću.
Najmanja brzina zatvarača na mnogim fotoaparatima je 30 sekundi, pa je potrebno da koristite postavku ekspozicije Bulb u ručnom režimu (M). To vam omogućava da održite zatvarač otvorenim koliko god želite. Podesite fokus na beskonačnost i nakon što budete spremni, isprobajte ekspoziciju od oko 30 minuta. Zatim ponovo pogledajte snimak. Možda će biti potrebno nekoliko pokušaja i malo strpljenja, ali na kraju ćete postići rezultate kojima ste zadovoljni.
Druga opcija je da kreirate video noćnog neba sa ubrzanim protokom vremena. Mnogi Canon fotoaparati, uključujući Canon EOS R6, EOS R5 i EOS 90D, imaju režim snimanja video zapisa sa ubrzanim protokom vremena uz upotrebu ugrađenog merača intervala. Postavite fotoaparat na stativ i podesite brzinu zatvarača od oko 20 sekundi ili veću, pa uskladite otvor blende i ISO (f/4 i ISO 640 su obično dobre postavke). Napravite probni snimak i pregledajte rezultate, a zatim izmenite postavke ekspozicije. Zatim podesite merač intervala tako da uzastopno pravi snimke na svakih nekoliko minuta.
Ukupno vreme snimanja za sekvencu zavisi od toga koliko želite da traje video noćnog neba sa ubrzanim protokom vremena, kao i od brzine smenjivanja kadrova. Na primer, sekvenca od 60 snimaka pri brzini smenjivanja kadrova od 30 kadrova u sekundi daje video zapis sa ubrzanim protokom vremena od dve sekunde.
Dobro napravljen video zvezdanog neba sa ubrzanim protokom vremena može da bude zadivljujući, sa nebom koje izgleda kao da se postepeno okreće pred vašim očima. Ako imate sreće ili planirate snimanje tako da se poklopi sa meteorskom kišom, zvezde padalice će vam proletati kroz kadar, što doprinosi galaktičkom čudu. Saznajte kako profesionalci beleže ovu zadivljujuću nebesku predstavu u našem vodiču za fotografisanje meteorskih kiša*.
Napisao Metju Ričards
*Dostupno je na određenim jezicima.
Adobe i Photoshop su registrovani zaštićeni trgovački znakovi ili zaštićeni trgovački znakovi kompanije Adobe u Sjedinjenim Američkim Državama i/ili u drugim zemljama.