PORODIČNO FOTOGRAFISANJE

11 saveta za porodično fotografisanje

Otkrijte najbolje savete za zadivljujuće porodične fotografije uz Canon ambasadora Helen Bartlet.
Siluete dvoje dece nasuprot šumovite pozadine, uz nisko sunce koje se probija kroz drveće.

Helen Bartlet je jedan od najcenjenijih fotografa porodičnih portreta u Ujedinjenom Kraljevstvu. Za snimanje koristi isključivo prirodno svetlo, bez blica. Helen sve radove pravi u crno-beloj tehnici kako bi kreirala neprolazne porodične fotografije.

Zamolili smo je da podeli neke stvari koje je naučila tokom duge i prestižne karijere. Nastavite da čitate i otkrijte kako da snimate prelepe slike svoje porodice.

1. Neka vam fotoaparat bude pri ruci, a ne telefon

Prvi korak ka snimanju odličnih fotografija je da budete sigurni da uvek imate fotoaparat uz sebe. Današnji smartfoni snimaju pristojne fotografije, ali će vam dobar fotoaparat pružiti mnogo više kontrole nad slikama. Još jedna mana telefona je to što e-poruke i posao lako mogu da vam odvrate pažnju. DSLR ili dobar kompaktni fotoaparat omogućava vam da se usredsredite na fotografisanje. Većina fotoaparata takođe daje datoteke višeg kvaliteta, što je veoma važno ako želite da štampate fotografije. Preporučujem da fotoaparat držite u torbi ili na kuhinjskom pultu kako bi vam uvek bio pri ruci kada vam zatreba.“

Mali dečak se igra u oblaku balončića od pene.

2. Fotografišite specijalne prilike

„Prelepo je snimati porodične rutine i tradicije za Božić i Uskrs. Kako vaša deca budu rasla, pregledanje tih slika prepunih uspomena vratiće ih u srećna vremena. Ako je vreme lepo za Božić, izađite napolje sa fotoaparatom i novim igračkama za decu. Fotografije dece koja šutiraju novu fudbalsku loptu ili voze nove bicikle uvek će vas nasmejati, a ti trenuci pružaju savršenu priliku za fotografisanje dece na prirodan način.“

3. Počnite rano

„Ja obično snimanja započinjem u 8 sati ujutru. Decu je najbolje fotografisati ujutru, nakon što su se dobro odmorila i obilno doručkovala. Kako dan odmiče, deca se umaraju, javljaju se razmirice oko igračaka i ne možete da računate na saradnju. Stoga probajte da sve formalne ili grupne snimke napravite rano. Ostatak vremena zatim možete da provedete opušteno, uz snimanje prirodnih slika i bez brige o tome da li će malo dete biti nasmejano na slikama. Prilagodite se dečijoj rutini, da biste imali najviše šansi da napravite dobre fotografije. Snimajte puno, snimajte svaki dan i do kraja praznika možete da napravite album sa porodičnim avanturama kojem ćete se veoma rado vraćati.“

Dete stoji na molu i poseže rukom kako bi „bacilo petaka“ majci koja stoji u vodi do kolena.

Nameštene portrete bolje je snimati ranije tokom dana, kada su deca manje umorna, ali spontane snimke možete da pravite bilo kada. Kasno popodnevno svetlo dalo je siluete majke i deteta na ovom snimku, dok je odraz njihovih obrisa vidljiv na površini vode. Snimljeno pomoću Canon EOS-1D X Mark II sa objektivom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM pri 24 mm, 1/8.000 s, f/2.8 i ISO 1.600. © Helen Bartlett

4. Uključite celu porodicu

„U većini porodica postoji osoba koja uvek fotografiše; dok sam odrastala to je bio moj otac. Obavezno se menjajte da bi svi članovi porodice bili na fotografijama, pošto će te slike biti važne vašoj deci kako budu odrastala. Da biste snimili portret cele porodice, stavite fotoaparat na stativ (ili na neko stabilno mesto, poput stola ili klupe) i upotrebite postavku tajmera. Takođe možete da date fotoaparat deci kako bi ona fotografisala. Deca su prirodno kreativna i možemo mnogo da naučimo iz njihovih često neočekivanih kompozicija. Uključivanje dece u kreativni proces pretvoriće ga u zabavnu porodičnu aktivnost, a ona mogu da imaju sjajne ideje koje vama ne bi pale na pamet. Prednost ovoga takođe je buđenje interesovanja za fotografiju, koja može da bude hobi u kojem ćete zajedno uživati tokom detinjstva i tinejdžerskih godina, ali može da se pretvori i u buduću karijeru.“

Mala devojčica se smeje i drži raširene ruke na dnu tobogana.

Svuda nosite fotoaparat kako nikada ne biste propustili priliku – možda će vas iznenaditi koliko odličnih slika možete da napravite tokom svakodnevnih aktivnosti, kao što je odlazak u park. Snimljeno pomoću Canon EOS-1D X Mark II sa objektivom Canon EF 35mm f/1.4L II USM pri 1/1.000 s, f/3.2 i ISO 1.000. © Helen Bartlett

5. Fotografišite svakodnevicu

„Prošli su dani kada se fotoaparat koristio samo za specijalne prilike i praznike. Danas možemo da pravimo mnogo više snimaka spontanih aktivnosti. Fotografišite porodicu okupljenu na kauču nakon napornog dana. Zabeležite izraz radosti dok vam deca uskaču u krevet, spremna za igranje u 5 ujutru. Pomerite se u pozadinu i koristite objektiv sa većim dometom ili funkciju zuma na fotoaparatu da biste fotografisali decu dok se igraju i da biste dobili zaista prelepe, prirodne snimke.“

6. Koristite lokacije za pripovedanje

„Pokušajte da zabeležite elemente pripovedanja na nekim od slika. Odlično je da napravite savršen portret, ali širi kadar takođe može da bude podjednako primamljiv. Fotografišite dete u njegovoj sobi, sa igračkama. Prikažite pravu veličinu scene igranja u parku ili u lokalnoj šumi tako što ćete snimati uspravno, da biste dočarali visinu drveća. Kreativno iskoristite okruženje tako što ćete tražiti oblike i senke, refleksije i elemente za kadriranje, kako biste snimke učinili posebnim.“

Crno-beli snimak odozgo napravljen sa odmorišta, na kojem dvoje dece leži na tepihu, dok okvir slike čini ograda stepeništa.

Eksperimentisanje sa uglovima i kompozicijom omogućava vam da snimate upečatljive slike bilo gde. Snimljeno pomoću Canon EOS-1D X sa objektivom Canon EF 24mm f/1.4L USM (sada ga je nasledio Canon EF 24mm f/1.4L II USM) pri 1/60 s, f/3.5 i ISO 3.200. © Helen Bartlett

Mali dečak se igra igračkom avionom u tamnoj prostoriji. Lampa pravi senku aviona na plafonu.

Eksperimentisanje sa svetlom može da vam pomogne da pravite upečatljive slike. Helen je ovde iskoristila siluete i lampu kako bi istakla subjekat i učinila mnogo zanimljivijim nešto što bi inače bio sasvim običan snimak. Snimljeno pomoću Canon EOS-1D X Mark II sa objektivom Canon EF 35mm f/1.4L USM (sada ga je nasledio Canon EF 35mm f/1.4L II USM) pri 1/250 s, f/1.4 i ISO 8.000. © Helen Bartlett

7. Tražite zanimljive uglove i kompozicije

„Ponekad možete da zabeležite nečiju suštinu bez pokazivanja lica. Zanimljivi uglovi i tačke gledišta mogu da daju zaista upečatljive slike. Možete da zabeležite detalje sićušnih bebinih šaka ili to što vaše malo dete insistira da čizme nosi na pogrešnim stopalima. Eksperimentišite sa postavkama fotoaparata. Koristite velike brzine zatvarača da biste zabeležili sve detalje kretanja. Ili prikažite kretanje deteta zamućeno, tako što ćete značajno smanjiti brzinu zatvarača i koristiti stativ da bi fotoaparat bio stabilan dok dete protrčava pored. Ne plašite se korišćenja više ISO vrednosti kada snimate u zatvorenom. Nikada ne koristim blic i više volim da koristim dostupno svetlo da bi fotografije izgledale prirodno. Probajte da snimate crno-bele slike jer imaju bezvremen izgled, u kojem će moći da uživaju i buduće generacije.“

8. Tražite svetlo

„Identifikujte izvor svetla – ako radite u zatvorenom, upotrebite prirodno svetlo sa prozora i okrenite subjekat ka njemu, za prelepo osvetljen portret. Ako ste napolju, potražite otvoreno mesto u hladu da biste obezbedili meko i postojano svetlo na licu subjekta. Nisko zimsko sunce može da bude izvanredno za portrete sa atmosferom. Tražite dugačke senke koje slikama mogu da dodaju zanimljive elemente kompozicije.

„Brzi objektiv sa fiksnom žižnom daljinom predstavlja odličnu investiciju za DSLR ili fotoaparat bez ogledala. Uvek preporučujem Canon EF 50mm f1.8 STM fotografima koji koriste Canon DSLR. U pitanju je pristupačan objektiv visokog kvaliteta sa fiksnom žižnom daljinom i širim otvorom blende. Canon RF 50mm F1.8 STM predstavlja ekvivalent za one koji koriste fotoaparate punog formata bez ogledala kompanije Canon. Ti objektivi sa širokim otvorom blende propuštaju dosta dodatnog svetla, pa su savršeni za fotografisanje dece u zatvorenom.“

Crno-beli snimak izbliza na kojem je malo dete koje gleda prema podu.

Spuštanjem u puzeći položaj da biste subjekat snimili u nivou očiju postići ćete doživljaj intimnosti na slikama. Snimljeno pomoću Canon EOS R5 sa objektivom Canon RF 50mm F1.2L USM pri 1/1.000 s, f/1.2 i ISO 100. © Helen Bartlett

9. Spustite se na njihov nivo

„Spustite se na nivo dečijih očiju kako biste svet videli iz njihovog ugla. Probajte da sednete ili da legnete na pod. Ovaj pristup takođe može da smanji natrpanost pozadine i količinu ometajućih faktora na snimku. Često možete da popunite pozadinu nebom, drvećem ili zidovima, umesto kompletnim sadržajem ormara sa igračkama rasutim oko vaših nogu, iako je dobra ideja i da napravite snimak oduševljenja deteta neredom koji je napravilo!“

10. Štampajte fotografije

„Bez obzira na to da li imate kućni štampač ili fotografije štampate onlajn ili u foto-radnji, obavezno ih štampajte. Slike čak možete da pretvorite u šolje, postere itd. Na taj način možete svaki dan da uživate u njima. Otiske možete da očuvate i da držite na bezbednom, a neće se izgubiti na računaru ili memorijskoj kartici.“

Crno-bela slika na kojoj je mali dečak koji se smeje dok skače na krevetu.

Kvalitet finalnih slika će biti bolji ako subjekti uživaju u onome što rade, pa zapamtite da treba da se zabavite. Snimljeno pomoću Canon EOS R5 sa objektivom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM pri 38 mm, 1/1.000 s, f/2.8 i ISO 2.500. © Helen Bartlett

11. Neka bude zabavno

„Budite sigurni da vaša deca vole da se fotografišu, jer to povećava verovatnoću da će sarađivati. Ne očekujte previše od njih, naročito kada su umorni, a obavezno ih uključite u ceo proces. Snimajte slike njihovih omiljenih stvari, plišanih igračaka, crteža koje su tek nacrtali. Igrajte igre, pevajte, penjite se na drveće.“

„Zapamtite, fotografisanje porodice je najzabavnija aktivnost sa fotoaparatom i nadam se da će vas ovi saveti podstaći da više posežete za fotoaparatom tokom ove praznične sezone i da snimate fotografije u kojima ćete godinama uživati.“

Slični proizvodi

Srodni članci