Kućni ljubimci mogu da budu izuzetno slatki – mnogi od nas dolaze u priliku da posežu za fotoaparatom kako bi zabaležili njihove lude vratolomije, smešne izraze i neobične navike. Ali Božić je savršeno vreme da probate da snimite portret omiljenog kućnog ljubimca. Slika mačke, psa ili hrčka u prazničnoj opremi može da bude zabavan izbor za kod kuće odštampanu čestitku, a možete i da je uramite da biste napravili personalizovan poklon.
Izazov je u tome što većina životinja nije nimalo zainteresovana da ih fotografišete. U stvari, neke životinje će učiniti sve što je u njihovoj moći da bi vas frustrirale i nadmudrile. Stoga će vam biti potrebno nekoliko trikova da biste im privukli pažnju. Kombinacija veštine korišćenja fotoaparata, trikova sa poziranjem i gomila grickalica trebalo bi da vam donese prednost u ovom odmeravanju snaga volje.
FOTOGRAFISANJE KUĆNIH LJUBIMACA
Kako da uspešno snimate portrete kućnih ljubimaca ovog Božića
1. Stilizujte scenu
Božićna jelka predstavlja primamljivu pozadinu za božićne portrete kućnih ljubimaca. Ona pruža upečatljive boje i svetle istaknute delove. Rekviziti poput Deda Mrazovih kapa i šalova takođe mogu da izgledaju odlično, pod uslovom da kućni ljubimac pristane da ih nosi. Idealno bi bilo da za snimanje izaberete prostoriju sa velikim prozorima. Prirodno svetlo je najbolje za portrete kućnih ljubimaca, pošto je blago i nežno popunjava senke, a korišćenje blica može da uplaši životinju. Kućnog ljubimca okrenite prema prozoru, tako da božićna jelka i svetla budu iza njega.
2. Postavite kućnog ljubimca
Pse je obično malo lakše namestiti od mačaka, pošto nije potrebno toliko vremena da ih zainteresujete. Kratki zvižduk, povik „gde je maca“ ili bilo kakav šaljivi zvuk obično je dovoljan da im privuče pažnju. Svaka životinja ima jedinstven karakter, ali slobodno može da se kaže da su mačke obično manje voljne da vam izađu u susret. Ključ je u strpljenju, pošto ćete verovatno morati da čekate izvesno vreme da se mačka opusti. Probajte da postavite ljubimca u jedan položaj, na primer, na udobnu fotelju ili stolicu (čak možete da izvadite i njegov ležaj). Držite omiljenu igračku ili činiju za hranu pri ruci i nežno lupkajte njome iznad objektiva da biste privukli pažnju mačke. Ako neće da uradi ono što želite, budite spremni da promenite pristup – ako je ravnodušnost deo karaktera kućnog ljubimca, probajte to da zabeležite na fotografiji.
3. Podesite ekspoziciju
Odaberite postavku ekspozicije koju možete da podesite i zaboravite, pošto ćete na taj način moći da se usredsredite na postavljanje i kadriranje. Najjednostavniji način da to postignete je da fotoaparat podesite na režim ručne ekspozicije (M).
Potrebno je da brzina zatvarača ostane dovoljno velika za beleženje akcije. Oko 1/200 s je idealno ako su životinje prilično mirne, ali će vam trebati veća brzina ako se mnogo pomeraju. Takođe preporučujemo veliki otvor blende (ovde je f/5,6) pošto ćete na taj način odvojiti subjekat od pozadine i kreirati prelep „bokeh“.
Kada ISO podesite na automatski, on će se prilagođavati uslovima – u svetloj prostoriji sa dosta svetla sa prozora, ISO će se kretati oko 800–1600. U tom opsegu, fotoaparat koji daje dobre rezultate pri slabom osvetljenju, kao što je Canon EOS 850D, omogućiće vam da pravite snimke sa relativno malo šuma. Ako koristite objektiv sa stabilizacijom, kao što je Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM koji smo mi koristili, najbolje je da uključite i tu funkciju.
4. Foksuiranje
Fokusiranje može da bude jedan od najvećih izazova pri snimanju portreta kućnih ljubimaca, pošto morate precizno da fokusirate oči stvorenja koje u svakom trenutku može da pomeri glavu ili da jednostavno ode.
U tim uslovima je neminovno da neće svaki snimak biti oštar, ali ako imate fotoaparat koji trenutno reaguje na pokrete subjekta, možete da povećate verovatnoću. Podesite fokus Canon fotoaparata na AI Servo. To znači da će fotoaparat pratiti pokrete subjekta i prilagođavati fokus u skladu sa različitim pokretima. Precizno fokusiranje je ključno pri snimanju krupnih planova, pa možda neće biti dovoljno da samo fokusirate lice. Umesto toga, probajte da prebacite na jednu tačku za fokusiranje, pa je postavite iznad oka koje je najbliže fotoaparatu.
5. Unapredite zamućenje pozadine
Obično je najbolje da koristite veliki otvor blende za portrete kućnih ljubimaca, pošto će na taj način snimci imati malu dubinu polja, a pozadina će biti izvan fokusa. Veliki otvor blende pruža još jednu prednost za praznične snimke poput ovog – svetla na božićnoj jelki koja su izvan fokusa pretvaraju se u prelepe „bokeh“ tačke. „Bokeh“ će biti izraženiji ako možete da napravite određenu razdaljinu između subjekta i jelke, pa kućnog ljubimca pomerite što dalje od jelke. Korišćenje veće žižne daljine takođe može da poboljša zamućenje, pa probajte da se udaljite i da zumirate objektivom.
6. Dodajte „bokeh“ u prednjem planu
Pored toga što možete da dobijete pozadinu izvan fokusa, takođe možete da dodate „bokeh“ u prednjem planu. Probajte da držite božićna svetla ispred objektiva i pronađite prorez kroz koji možete da snimate. Pod pravim uglom, ovo može da pruži prelepe istaknute delove izvan fokusa, koji okružuju subjekta i unose dodatni element dubine u scenu.
7. Spustite se nisko
Bez obzira na to da li snimate portrete kućnih ljubimaca ili drugara, beleženje subjekta u nivou očiju doprinosi stvaranju veze, pošto gledaoca stavlja na isti nivo. Naravno, sa portretima kućnih ljubimaca ovo može da zahteva puzanje po podu da biste se spustili dovoljno nisko, ali može bolje da dočara perspektivu kućnog ljubimca.
Sigurno ćete se veoma zabaviti pokušavajući da napravite savršen snimak – čak i ako vaš kućni ljubimac nije uvek spreman na saradnju. Bez obzira na to da li pokušavate da snimite portret životinje za Božić ili u bilo koje drugo doba godine, to je odlična prilika da vežbate tehniku i da unapredite fotografsku veštinu.
Napisao Džejms Paterson