Postavke koje bi trebalo da koristite za fotografisanje kućnih ljubimaca zavise od izgleda koji pokušavate da postignete. „Mislim da pružamo znatno veću raznovrsnost od mnogih fotografa kućnih ljubimaca“, objašnjava Majkl. „Mnogi biraju dugački objektiv i izgled sa širokim otvorom blende, što stvara sanjivi stil. To je odlično, ali takođe volimo da prenesemo što više detalja.“
Cat se slaže: „Za mene, ono što fotografiju čini posebnom je kada dobijete pravi osećaj prostora i okruženja životinje“, kaže ona.
Ako želite da pravite akcione snimke životinje u kretanju i upoznati ste sa radom u ručnom (M) režimu, pokušajte sa brzinom zatvarača od najmanje 1/1.000 s, srednjim otvorom blende, npr. f/5,6 ili f/8, i ISO osetljivošću od približno 400–800, u zavisnosti od uslova osvetljenja. Međutim, za portrete životinja prikladnija je tipična brzina zatvarača od 1/200 s, obično sa većim otvorom blende f/2,8 ili f/1,8, kao i manja ISO osetljivost, ako osvetljenje to dozvoljava.
Ako tek počinjete ili se još uvek upoznajete sa fotoaparatom, režim prioriteta zatvarača (Tv), gde vi birate brzinu zatvarača a fotoaparat bira otvor blende, idealan je za akcione fotografije, dok je režim prioriteta blende (Av), gde vi birate otvor blende a fotoaparat bira brzinu zatvarača, pogodniji za snimanje statičnih portreta.
Na kraju, isplati se eksperimentisati sa različitim kombinacijama postavki kako biste dobili željeni izgled. Može da pomogne ako koristite nešto, kao što je igračka, kao zamenu ako nemate strpljivog kućnog ljubimca na kojem možete da vežbate.
Takođe je važno da radite sa pozadinom koju imate, a ako ne možete da odete na naročito lepu lokaciju, korišćenje dugačkih objektiva za stavljanje pozadine van fokusa može dobro da funkcioniše.