Na ovom snimku se roditelji nalaze niže u kadru od dece, što je tehnika kompozicije koja omogućava da sva lica budu u ravni. Snimljeno pomoću Canon EOS-1D X (sada ga je nasledio Canon EOS-1D X Mark III) sa objektivom Canon EF 50mm f/1.2L USM pri 1/100 s, f/5 i ISO 1.000. © Helen Bartlett
Specijalne prilike, kao što su venčanja, sportski događaji i porodična slavlja, pružaju odlične prilike za snimanje grupnih portreta prijatelja i voljenih osoba u kojima može da se uživa godinama.
Međutim, pravljenje dobrog grupnog snimka predstavlja umetnost i nezgodno je. Kada imate posla sa nekoliko ljudi, potrebno je da brzo razmislite o tome gde da ih postavite i da jasno saopštite šta želite da rade. To znači da ste već morali da savladate osnove snimanja grupnih portreta.
Neki saveti su univerzalni. Bez obzira na vrstu grupnog snimka koji snimate, trebalo bi da budete sigurni da svako ima dobar izraz, da je snimak dobro kadriran i eksponiran, kao i da pozadina nije natrpana ili ometajuća.
Osvetljenje je takođe uvek važno. Na primer, ako snimate napolju po sunčanom danu, potražite prostor sa zaštitom od sunca iznad kako subjekti ne bi čkiljili dok gledaju prema fotoaparatu.
Korišćenje fotoaparata sa elektronskim tražilom, ko što je Canon EOS RP ili Canon EOS R6, omogućava vam da gledate grupne snimke dok ih snimate i da podešavate ekspoziciju, dok ekran sa promenljivim uglom omogućava snimanje iz različitih uglova iz kreativnih ili praktičnih razloga.
Kada fotografišete u zatvorenom prostoru pomoću prirodnog svetla, zaista pomaže da koristite brze objektive, kao što je Canon RF 50mm F1.8 STM. Ako fotografišete veliku grupu u relativno malom prostoru, možete da napravite dobar snimak pomoću ultraširokougaonog objektiva Canon RF 16mm F2.8 STM.
Ovde, četiri Canon ambasadora, svi veoma iskusni profesionalci na svojim poljima, pružaju osnovne savete za snimanje odličnih grupnih snimaka u bilo kojem scenariju.